ATXMEGA16C4-CU
- Mfr.Part #
- ATXMEGA16C4-CU
- Datasheet
ATXMEGA16C4-CU
- Description
- IC MCU 8/16BIT 16KB FLSH 49VFBGA
- Stock
- 371
- Connectivity :
- I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
- Data Converters :
- A/D 16x12b
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- 49-VFBGA
- Peripherals :
- Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- Program Memory Size :
- 16KB (8K x 16)
- RAM Size :
- 2K x 8
- Speed :
- 32MHz
- Supplier Device Package :
- 49-VFBGA (5x5)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 1.6V ~ 3.6V